دوره آموزشی طراحی و مدلسازی

( با رویکرد کار عملی _ طراحی و مدلسازی آشنایی با مقدمات رزین‌ها، سیلیکون و قالب‌گیری سیلیکون )

قالب سیلیکونی_ دوره طراحی و مدلسازی سای بوم_ آشنایی با انواع رزین ها و سیلیکون ها _ دوره صفر تا صد کامپوزیت

دوره اول از سری دوره صفر تا صد کامپوزیت _ دوره طراحی و مدلسازی سای بوم _ در حال ساخت قالب سیلیکونی

 چرا دوره طراحی و مدلسازی برای شما مفید است؟

طراحی و مدلسازی در علوم مهندسی تنها نیاز به داشتن دانش و نرم افزارهای تخصصی ندارد. بلکه علاوه بر موارد گفته شده، نیازمند ذوق و قریحه مهندسی شما نیز می­باشد. در واقع باید بگوییم زمینهِ طراحی و مدلسازی بیشتر جای خوش ذوق هاست. آنچه که دیگران در اولین برخورد، مستقیما با چشمان خود از دستاورد های شما می­بینند بسیار موثرتر از هرچیز دیگری است که شما فکرش را بکنید. علوم مهندسی در صورت تلفیق با هنر، چنان جذابیتی دارند که دل هر کسی را شیفته و مجذوب خود می­ کنند.

بگذارید برایتان یک مثال بزنم. فرض کنید شما یک هواپیمای مدل (یا یک پهپاد) بسیار حرفه ای و کارآمدِ کامپوزیتی ساخته اید. این نمونه هم خوب پرواز میکند و هم سایر ویژگی های فنی را ارضاء میکند. حال اگر شما در مرحله رنگ آمیزی و پردازش نهایی مدل، ضعیف عمل کنید، برای هیچ کس مهم نیست که شما چقدر محصول ارزشمندی دارید. زیرا در اولین نگاه کسی به محصول شما جذب نمیشود. از نگاه بازاریابی، همواره نحوه ارائه محصول از حتی کیفیت محصول نیز مهم تر است.


در این دوره ما سعی میکنیم هنرمندان را با مهندسی و مهندسان را با هنر کمی بیشتر آشنا کنیم.


پرینت سه بعدی ، دوره طراحی و مدلسازی سای بوم

قطعات پرینت سه بعدی شده و چند قطعه پلی استری و رزینی

چرا ما این دوره را برگزار میکنیم؟ مخاطبان ما چه افرادی هستند.

ما در مجموعه سای بوم قبل از شروع دوره های اصلی کامپوزیت و دوره های ساختی خود،  یک دوره اصول اولیه مدل سازی و طراحی را تعریف کرده ایم که دانشجویان و صنعتگران عزیز ضمن اشنایی با روش های مدل سازی که بسیار برای کار کامپوزیت حیاتی است با تکنیک های هنری آشنا شوند که میتوانند از آن برای ساخت و یا بهبود محصولات خود استفاده کنند. در واقع این دوره دو نوع کاربر دارد:

  1. افرادی که میخواهند به صورت تخصصی وارد زمینه رزین و هنر (ساخت جواهرات رزینی، ساخت مجسمه های پلی استری و اپوکسی،کف پوش ها، میزهای اپوکسی و … ) شوند. البته برای حصول اطمینان قبل از ثبت نام با مسئول مربوطه تماس بگیرید چون ممکن است در هر دوره به برخی موارد کم­رنگ­تر یا پرنگ­تر پرداخته شود.
  2. افرادی که مایل به شرکت در دوره های جامع “از صفر تا صد کامپوزیت” سای بوم هستند. در واقع این افراد کار با کامپوزیت برای کاربرد های صنعتی را فرخواهند گرفت که این اصول و تکنیک ها هرچه بیسیک تر باشند ادامه کار شما راحت تر و حرفه ای تر خواهد بود.

این دوره ها به شدت به مهندسان و دانشجویان مکانیک، طراحان صنعتی، متخصصان کامپوزیت، صنعتگران، دانشجویان معماری، دانشجویان هنر و مخصوصا مجسمه سازی و … پیشنهاد میشود.

آنچه شما  در دوره طراحی و مدلسازی فرا خواهید گرفت!!!

مدل سازی و مجسمه سازی با استفاده از رزین و کامپوزیت یک هنر بسیار نوین، جذاب و خلاقانه محسوب می­ شود. قطعا شما نمونه های بیشماری از این کارها را در فضای مجازی بارها و بارها دیده اید. در این دوره تحت عنوان دوره جامع طراحی و مدلسازی، شما به طور مقدماتی با نرم افزارهای تخصصی برای طراحی و ساخت مدلهای هنری و یا مدل های صنعتی، آشنا خواهید شد و از میان این نرم­افزار ها، نرم افزار تخصصی کتیا (CATiA) را بیشتر خواهید شناخت و محیط های اولیه آن کار خواهید کرد (البته این قسمت اختیاری است) و سپس با آشنایی مختصر با پرینتر سه بعدی و مشاهده نموه کارهای پرینت شده روند آموزش ادامه پیدا خواهد کرد.

سپس با مفهوم قالب گیری سریع (با استفاده از سیلیکون های RTV2 ) آشنا خواهید شد و ابتدا قالب های سیلیکونی یک تکه و سپس قالب های حرفه ای دوتکه خواهید ساخت. آشنایی مقدماتی با رزین ها (پلی استر، آپوکسی و …) کار شما را برای ورود به زمینه کامپوزیت، مجسمه سازی، علوم تلفیقی مهندسی و هنر بسیار راحت تر خواهد کرد. شما در ادامه با رزین اپوکسی و پلی استر کار میکنید و آنها را داخل قالب تزریق خواهید کرد. در این دوره سعی شده با حفظ رویکرد مهندسی شما را کاملا درگیر کارهای هنری از قبیل تکنیک های ساخت مدل های اولیه و پردازش سطح و رنگ آمیزی و … کنیم.

سرفصل ها به صورت دقیق

این دوره معمولا در قالب دو کارگاه 8 ساعته و در مجموع 16 ساعت برگزار خواهد شد.

سرفصل های دوره :

  1. آموزش مدل سازی قطعات صنعتی بوسیله نرم افزار تخصصی CATiA (محیط های Part & Assembly)
  2. مدلسازی قطعات با استفاده از لوازم اندازه گیری (کولیس و …) در محیط نرم افزار
  3. آماده سازی طرح در نرم افزار برای خروجی گرفتن شامل برش لیزر و یا پرینتر سه بعدی و یا دستگاه های CNC

تا اینجا اختیاری است و در صورت عدم تمایل میتوانید فقط در کارگاه عملی دوره به شرح زیر ثبت نام کنید

  1. آشنایی با روش های ساخت نمونه اولیه شامل هات وایر، پرینتر سه بعدی و …
  2. ساخت یک نمونه بوسیله ی هات وایر یا پرینتر سه بعدی و … توسط هر تیم ( وابسته به نوع دوره)
  3. آشنایی با روش های آماده سازی سطح نمونه برای قالب گیری
  4. آماده سازی سطح نمونه در مدل های پرینت شده و یا هات وایر شده برای قالب گیری(بتونه ، رنگ، پولیش و …)
  5. ساخت قالب سیلیکونی از نمونه و ساخت نمونه های رزینی